Appelsiinikrokantti-kääretorttu

Pääsiäisen kunniaksi tällä viikolla on luvassa paljon herkullisia ideoita pääsiäisen jälkiruokapöytään! Nappaa siis parhaat reseptit talteen smile

Aloitetaan super helpolla, mutta ennen kaikkea todella herkullisella Appelsiinikrokantti-kääretortulla! Pakko sanoa, yllätyin itsekin tämän herkullisuudesta! Resepti on muuten myös gluteeniton, mutta huomioithan itse pystytkö käyttämään Appelsiinikrokantti-suklaata.

Kääretortun valmistaminen tulee aloittaa hyvissä ajoin täytteestä, suklaa-kerma sulatetaan ja tämän tulee jäähtyä jääkaappikylmäksi. Voit siis valmistaa tämän jo edellisenä päivänä jääkaappiin odottamaan. Itse kääretorttu valmistuu nopeasti uunipellille. Oman peltini koko on noin 43 x 35 cm, joten tästä tulee aika iso torttu, mutta valmiin tortun voi toki puolittaa ja toisen osan pystyy vaikka pakastamaan. Kääretorttu kovettuu kylmässä, joten älä säikähdä ”löysää” täytettä. Koristele kääretorttu jäljelle jääneellä täytteellä sekä värikkäillä suklaamunilla.

Jaktetaan pääsiäisaiheisilla resepteillä tällä viikolla smile !

Salmiakku-daimjuustokakku

Appelsiinikrokantti-kääretorttu

noin 43 x 35 cm uunipellille

Kääretorttupohja:

4 kpl        kananmuna

1,5 dl        sokeri

1 dl           perunajauho

0,5 dl       kaakaojauhe

2 tl           leivinjauhe

1 kpl         appelsiini

 

Appelsiinikrokantti-täyte:

400 g        Appelsiinikrokantti suklaa

3 dl            kuohukerma

200 g         vaniljarahka

Koristeeksi värikkäitä suklaamunia.

 

  • Aloita valmistaminen hyvissä ajoin appelsiinikrokantti-täytteestä: Mittaa kattilaan 3 dl kuohukermaa ja pilko 300 g suklaata joukkoon. Lämmitä sekoitellen miedolla lämmöllä, kunnes suklaa on kokonaan sulanut. Anna jäähtyä jääkaappikylmäksi (tämän voit valmistaa jo edellisenä päivänä kylmään odottamaan).
    .
  • Valmista kääretorttupohja: Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen ja leikkaa leivinpaperi uunipellille (noin 43 x 35 cm)
  • Vaahdota munat ja sokeri kovaksi ja kuohkeaksi vaahdoksi vatkamilla. Sekoita kuivat aineet keskenään ja siivilöi munavaahdon sekaan. Kääntele nuolijalla tasaiseksi taikinaksi. Pese appelsiini ja raasta kuori taikinaan.
  • Levitä taikina uunipellille ja paista uunin keskitasossa 10 minuuttia.
  • Ripottele pöydälle leivinpaperin päälle sokeria. Kumoa kääretorttupohja leivinpaperin päälle ja anna jäähtyä.
    .
  • Valmista appelsiinikrokantti-täyte: Vaahdota jääkaappikylmä suklaa-kermaseos vatkaimilla kuohkeaksi vaahdoksi. Sekoita vaniljarahka joukkoon.
  • Kostuta jäähtynyt kääretorttupohja appelsiinimehulla ja pilko jäljelle jäänyt 100 g Appelsiinikrokantti-suklaa paloiksi.
  • Levitä täytteestä suurin osa pohjan päälle tasaisesti (loput voit jättää kuorrutteeksi) ja ripottele osa suklaapaloista päälle. Kääri rullalle leivinpaperia apuna käyttäen pitkältä sivulta ja nosta kylmään hetkeksi.
  • Leikkaa kääretorttu kahteen osaan, mikäli haluat ja koristele jäljelle jääneellä täytteellä rennosti. Viimeistele suklaapaloilla sekä suklaamunilla.

0 kommenttia

Lähetä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

}

Valmistusaika

yli 60 min

Annosmäärä

yli 15 hlö

03 huhtikuun, 2023

Löydä myös muita reseptejä

Mehevä omenapiirakka

Mehevä omenapiirakka

Parhaista parhain omena piirakka! Mehevä pohja, omenainen sisus ja päältä rapea omenapiirakka valmistuu yksinkertaisesti ja helposti.

Paistettu marjajuustokakku

Paistettu marjajuustokakku

Mehevä marjakakku valmistuu piirakkataikinan ja tuorejuustotäytteen yhdistelmästä vaivattomasti. Varo, tämä vie kielen mennessään!

Mustaherukka-mutakakku

Mustaherukka-mutakakku

Marjasesonki viinimarjojen osalta on nyt kuumimmillaan! Itse käytän marjoja paljon ihan sellaisenaan puuron kanssa,...

Yhteystiedot

Tilaa kakku, jätä terveiset tai kerro ideoita leivontaan liittyen:

Mari@saamarinkakut.fi

Turku

2 + 3 =