Koko Suomi leipoo kakkosjaksossa meillä oli jonkinlaiset bileet, kovin ei vaan bilefiilis tuolloin ollut, johtuen ehkä jännityksestä 😀 Ensimmäinen päivä oli ollut myös todella pitkä, joten lievä väsymyskin painoi kakkospäivää, mutta väsy taisi unohtua siinä vaiheessa, kun päästiin leipomaan.
Kakkospäivän ensimmäisenä tehtävä oli jälleen tekninen tehtävä ja tällä kertaa meidän piti valmistaa Backbyn hätävara, aikaa tähän annettiin tunti ja 15 minuuttia. Eli tehtävänä oli valmistaa vadelma-browniekakku, mihin tuli sisällyttää takapöydältä yhtä vapaasti valittavaa raaka-ainetta. Takapöydältähän löytyi vaikka mitä, oli keksejä, karkkeja, marjoja, sipsejä yms. Itse näin pöydällä sipsit ensimmäisenä, joten päätin laittaa niitä kakkuun, koska tällaista en ole ennen kokeillut.
Kakun valmistus itselläni sujui muutoin hyvin, mutta siinä vaiheessa kun kakku oli uunissa huomasin pöydälläni fariinisokerit. Hetkin ihmettelin, että minne nämä tulee laittaa kun kakku on jo uunissa. Otin reseptin käteen ja luin sen uudestaan. Kappas vain, olin unohtanut fariinisokerit kokoaan munavaahdosta, joten ihmekös ei tullut kuohkeaa vaahtoa. Eipä tässä vaiheessa auttanut mikään muu kuin toivoa, että kakku olisi edes jotenkin syötävää.
Tosiaan itse tehtävien raaka-aineethan oli meillä pöydällä valmiina aina, kun tehtävä alkoi. Raaka-aineet oli itse tunnistettava ja punnittava, missään purkeissa ei siis lukenut mitä mikin raaka-aine on. Lisäksi raaka-aineita ei saatu kesken tehtävän lisää, mikäli sinulla meni jokin vaihe pilalle, esimerkiksi jos muna tippui lattialle, et saanut uutta munaa tai jos kerma juoksettui, et saanut lisää kermaa.
Teknisen tehtävän tuomaroinnissa sain ihmetystä kakun koostumuksesta, kumma juttu, mutta sain kakun ulkonäöstä kehuja. Teknisessä tehtävässä olin tällä kertaa seitsemäs. Ohjeen tähän tekniseen tehtävään löydät jälleen MTV sivuilta:

Taidonnäytetehtävässä vuorossa oli valmistaa jokin drinkki tai moctail leivokseksi. Oma suosikki drinkki on Pina Colada, joten halusin leipoa tämän drinkin leivokseksi. Aikaa tähän tehtävään meille annettiin tunti 45 minuuttia, ja leivoksia piti valmistaa 10 kappaletta. Suunnitteluvaiheessa tämä tehtävä oli yksi haastavimmista suunnitella. Tätä leivosta leivoin kotona varmasti eniten, koska melkein aina siinä oli joku vikana, pohja oli joko liian paksu, ananasta tai rommia liian vähän tai täytteet olivat liian löysiä. No sain kuin sainkin jonkinlaisen reseptin kehiteltyä annetussa suunnitteluajassa.
Teltassa taidonnäytetehtävä onnistui ja olin tyytyväinen valmiiksi saatuun leivokseen. Palautteeksi sain, että leivos oli nätin näköinen, mutta maku olisi voinut olla voimakkaampi. Leivoksesta löytyi pähkinäiset pohjat, joiden päällä rommiananas-hilloke ja kookosrommimousse. Moussen päälle pursotettiin vielä rommilla maistettu sweitsiläinen marenki ja tämän päälle koristeeksi valmistettiin valkosuklaa-kookoskuula. Resepti näihin leivoksiin löytyy tämän jutun alhaalta sekä MTV:n nettisivuilta.
Toisen päivän tähtileipuriksi julistettiin Linnea, ja kotiin joutui lähtemään Markku.

PINA COLADA-LEIVOS
Rommiananas-hilloke: (leivoksen pohjalle ohut kerros)
350 g Tuoretta ananasta pilkottuna
100 g Hillosokeri
1 dl Bacardi (vaalea rommi)
1 tl Rommiaromi (Dr.Oetker)
- Kuori kokonainen ananas pitkittäin neljään osaan. Leikkaa kova keskus pois. Paloittele ananaksesta 350 g pieniksi paloiksi kattilaan.
- Mittaa loput aineet sekaan ja keitä keskilämmöllä välillä sekoitellen, kunnes ananas pehmenee (noin 20-30 minuuttia).
- Aloita tässä vaiheessa pohjien teko.
- Kun neste on haihtunut ja ananas pehmentynyt, nosta kattila pois liedeltä ja lisää rommiaromi, sekoita.
- Kaada seos jäähtymään kulhoon ja nosta kylmävesihauteeseen jäähtymään.
Pähkinäiset-leivospohjat:
2 dl Vehnäjauhot
1 dl Mantelijauhe
1 dl Hasselpähkinäjauhe
2 rkl Sokeri
½ dl Bacardi (vaalea rommi)
2 rkl Auringonkukkaöljy
- Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen.
- Sekoita kuivat aineet kulhossa keskenään.
- Lisää sekaan rommi ja öljy, sekoita tasaiseksi taikinaksi.
- Jaa taikina kymmeneen alumiiniseen Eskimon leivosvuokaan uunipellin päälle.
- Painele taikina vuokiin ohueksi pohjaksi hieman yläreunan yli.
- Pistele pohjiin haarukalla reikiä.
- Paista uunin keskitasolla noin 12-15 minuuttia.
- Valmista valkosuklaa-kookoskuulat.
- Irrota pohjat vuoista heti ja vie jäähtymään kylmään.
- Valmista kookosrommimousse.
Valkosuklaa-kookoskuulat:
125 g Valkosuklaa
vajaa 0,5 dl Kuohukerma
0,75 dl-1 dl Kookoshiutaleet
1 tl rommiaromi
1 dl Kookoshiutaleet päälle
- Pilko valkosuklaa pieniksi paloiksi kulhoon.
- Kuumenna kerma kattilassa kiehumispisteeseen ja kaada suklaarouheen päälle, sekoita kunnes suklaa on sulanut.
- Lisää kookoshiutaleet, sekoita.
- Laita kelmu päälle ja vie jääkaappiin jähmettymään noin 30 minuutiksi.
- Kaavi teelusikalla annoksia ja pyörittele ne palloiksi, kieritä pallo kookoshiutaleissa.
- Nosta kuulat jääkaappiin odottamaan koristelua.
Kookosrommimousse: (Rommiananas-hillokkeen päälle)
5 Liivatelehti
2 dl Jääkaappikylmä kookosmaito
1 kpl Huoneenlämpöisen kananmunan valkuainen
1,5 dl Kookoshiutaleet
4 rkl Bacardi (vaalea rommi)
30 g Ananasmurska
2 tl Rommiaromi (Dr.Oetker)
Kylmä vettä liivatteille
- Laita liivatteet kylmään veteen likoamaan.
- Ota kylmää kookosmaitoa lusikalla 1 dl ja vatkaa se vaahdoksi.
- Lisää kookosvaahtoon kookoshiutaleet ja sekoita.
- Leikkaa tuoreesta ananaksesta noin 30 g hyvin pientä silppua ja kaada sekaan ilman nestettä
- Lämmitä rommi mikrossa ja sulata liivatteet rommiin.
- Vatkaa valkuainen kiinteäksi vaahdoksi.
- Kaada liivateseos 1 dl kookosmaidon joukkoon ja sekoita hyvin. Lisää liivate-kookosseos kookoskermaseokseen vähitellen koko ajan vatkaten ja lisää rommiaromi joukkoon.
- Kääntele lopuksi vaahdotettu valkuainen sekaan.
Leivosten täyttö:
- Laita leivoksien pohjalle rommiananasseosta lusikalla. Painele kevyesti tasaiseksi.
- Laita tämän päälle kookosrommimoussea lusikalla ja tasoita pinta.
- Nosta leivokset kylmään odottamaan koristelua. Valmista sveitsiläinen marenki.
Sveitsiläinen marenki: (moussen päälle)
3 kpl Huoneenlämpöisen kananmunan valkuainen
1,7 dl Siro hieno sokeri
2-3 tl Rommiaromi (Dr.Oetker)
Vettä kattilan pohjalle
keltainen geeliväriaine
noin 1 dl Kookoshiutaleet
Kourallinen Mintunlehtiä (tuoreet)
- Erottele kananmunista valkuaiset yksitellen lasiin, keltuaista ei saa tulla mukaan yhtään. Kippaa valkuaiset metalliseen kulhoon.
- Laita isoon kattilan pohjalle vettä kiehumaan.
- Nosta metallikulho kattilan päälle, vesi ei saa koskea kulhon pohjaan.
- Vatkaa valkuaisia vatkaimella ja lisää sokeria vähitellen sekaan koko ajan vatkaten.
- Vatkaa noin 10 min, mittaa digilämpömittarilla seoksen lämpötila 60 asteinen.
- Nosta metallikulho pois kattilan päältä, jatka hetki sekoittamista.
- Lisää rommiaromi hyvin sekoittaen.
- Ota pieni osa marengista pieneen kulhoon ja värjää se muutaman tipan avulla vaalean keltaiseksi.
- Laita pursoituspussiin Wiltonin 1M tylla, ja laita keltaista marenkia lusikalla 3 kohtaan pussin reunoille viivaksi.
- Lisää valkoinen marenki keskelle vähitellen lusikalla.
- Pursota marenki ruusuksi aloittaen leivoksen keskeltä edeten reunoihin.
- Aseta päälle kookosvalkosuklaakuula, ripottele kookoshiutaleita pinnalle ja aseta yksi mintunlehti koristeeksi.
- Vie kylmään.

0 kommenttia