Resepti toteutettu yhteistyössä Pakkasmarja kanssa.
Juhlia juhlien perään, sillä seuraavaksi onkin vuorossa rakkaille äideille omistettu päivä, nimittäin äitienpäivä! Nyt leivotaan siis äideille ja kuka äiti ei rakastaisi suklaata tai mansikkaa.
Näiden herkullisten Mansikka-brownieleivosten yhdistelmänä toimii tahmean suklainen browniepohja sekä pehmäen raikas mansikkamousse Pakkasmarjan suomalaisista mansikoista. Näitä Pakkasmarjan suomalaisia mansikoita ei tarvitse kuumentaa, vaan ne ainoastaan sulatetaan ja soseutetaan mansikkamousseen.
Leivokset valmistuvat näppärästi vuokaan tehden, josta ne leikataan halutun kokoisiksi leivospaloiksi terävällä veitsellä. Nämä leivokset on kätevä leipoa jo etukäteen, sillä leivosten maku vain parenee kylmässä. Leivokset voi viimeistellä tuoreilla mansikoilla näyttäviksi.
Olisiko tässä sinun äidille äitienpäivän aamupalalle herkkuleivos?


Mansikka-brownieleivokset
12 kappaletta
Brownie-pohja:
200 g tumma suklaa
200 g voi (huoneenlämpöinen)
4 dl tomusokeri
3 kpl kananmuna
1,5 dl vehnäjauhot
2 tl vaniljasokeri
80 g hasselpähkinärouhe
Mansikkamousse:
250 g Pakkasmarjan suomalainen mansikka
2 dl vispikerma
250 g mascarpone
1 dl tomusokeri
noin 0,5 dl vaniljakreemijauhe
koristeeksi tuoreita mansikoilla
- Laita uuni lämpenemään 175 asteeseen, sulata suklaa mikrossa.
- Vaahdota huoneenlämpöinen voi ja tomusokeri vaaleaksi vaahdoksi (noin 5 min). Lisää kananmunat yksitellen joukkoon vatkaten.
- Lisää jauhot, vaniljasokeri ja hasselpähkinärouheet, sekoita tasaiseksi.
- Kaada suklaasula taikinaan ja sekoita tasaiseksi.
- Levitä leivinpaperi noin 25×20 cm vuokaa ja voitele se öljyllä. Kaada taikina vuokaan ja nosta uuniin.
- Paista uunin alatasolla noin 30-35 minuuttia riippuen uunin tehosta. Brownie on tarpeeksi kypsä, kun sen pinta hieman lohkeilee, sisältä sen kuuluu jäädä mehevän tahmeaksi.
- Anna brownien jäähtyä hetki vuoassa, poista vuoasta ja anna jäähtyä kokonaan ennen mansikkamoussen lisäämistä.
… - Aloita mansikkamoussen valmistus sulattamalla mansikat.
- Laita vispikerma ja mascarpone kulhoon ja vatkaa ne käsivatkaimella kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää sekaan tomusokeri ja sekoita tasaiseksi.
- Valuta sulatetuista mansikoista ylimääräinen neste pois ja soseuta mansikat sauvasekoittimella. Kaada soseutetut mansikat mascarpone-vaahtoon, sekoita.
- Sekoita mousseen vaniljakreemijauhetta noin 0,5 dl jotta mousse jämäköytyy.
- Kaada mansikkamousse jäähtyneen brownien päälle ja levitä mousse tasaiseksi nuolijalla. Nosta hetkeksi kylmään.
- Leikkaa terävällä veitsellä reunat tasaiseksi ja tämän jälkeen leikkaa leivospaloja noin 12 kappaletta. Muista pyyhkiä veitsi aina leikkauksen jälkeen, niin saat siistit leivospalat.
- Viimeisestele leivokset tuoreilla mansikoissa.
Millä tuon vaniljakreemijauheen voisi korvata, jos on vanilja-allergia?
Vaniljakreemijauhe on tässä jämäköittämässä täytettä. Sen voi korvata lisäämällä tomusokeria enemmän, ehkä mansikoita kannattaa jättää hieman vähemmälle.
Millainen vaalea pohja kävisi tähän moussen alle .
Moikka, tähän käy ihan vaikka perinteinen voi kakkupohja kaveriksi 🙂
Tämä oli taivaallisen hyvää! Tein tämän kakuksi ja kakku sai kehut kaikilta! Ehkä parasta ikinä, mitä olen leiponut. Kiitos reseptistä!
Ihana kuulla että tykkäsitte tästä! Olihan se erittäin hyvää omastakin mielestä! Kiitos että kerroit 🙂
Voiko hasselpähkinärouheen jättää pois? Voisiko käyttää muitakin marjoja kuin mansikkaa?
Voi jättää pois 🙂 ja mikä tahansa marja sopii tähän! Valuta vain ylimääräinen neste pois.
Moikka,
Voiko leivokset pakastaa tuon mansikkamoussen kanssa? Ainakin ilman varmasti. (:
Hei Essi, uskoisin että voi pakastaa, en ole vain itse kokeillut kuinka tämä käyttäytyy. Pohjan voi ainakin 🙂
Moi, voiko tämän tehdä kakuksi, sopiiko pohjan aines määrät esim, perinteiseen juustokakku vuokaan ? 🙂
Moikka, voi toki tehdä 🙂
Onko tässä hyvä maku, jos syö samana päivänä kun on tehny, vai suositteletko että olisi jääkaappissa yön yli ? 🙂
Hei, mielstäni on hyvä maku samana päivänä, mutta maku paranee kun saa mehevöityä kylmässä 🙂